Wiele zadań dla geodety
Geodeta ma mnóstwo ważnych i istotnych zadań przy realizacji każdej nieruchomości. Jak wiadomo geodeci pracują przy budowie budynków, nie ważne czy są to duże inwestycje miasta, gminy, czy też jednorodzinne domki. Wszędzie potrzebna jest obsługa geodezyjna inwestycji i samej budowy. Do zadań geodety należy wymierzenie i naniesienie zmian na mapki geodezyjne przed i po wykonaniu prac związanych z powstawaniem nowej nieruchomości.
Geodeci maja również swoje zadania przy budowaniu nowych dróg. TO na podstawie ich obliczeń i mapek, inżynierowie projektują i obliczają koszty związane z budową takiej drogi. Jest to oczywiście bardzo odpowiedzialna praca. Każdy błąd pomiarowy będzie słono kosztował.
Urządzenie geodezyjne: Tachimetr
Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.
Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów1
Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.
Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr
Geodezja w terenie
Pomiary geodezyjne wykonywane w terenie za pomocą tachimetru. Brzmi dziwnie, ale pewnie każdy z nas widział parę ludzi, ubranych w stroje odblaskowe (bhp) z jakimś urządzeniem na trójnogu. Może nie każdy zadawał sobie sprawę kim są tacy ludzi i co robią. Można pomyśleć, ze to drogówka, a urządzenie to fotoradar.
Niestety część pracy w geodezji to właśnie pomiary, nie ważne czy pada, czy jest zimno to pomiar musi być wykonany. Geodeci muszą ubierać do takich prac kombinezony odblaskowe, aby byli jak najlepiej widoczni, zwłaszcza jeżeli pomiar odbywa się w pobliżu drogi,a tym bardzie ruchliwej drogi. To jest jedna z mniej przyjemnych części prac geodezyjnych, jednak nie dla każdego. W końcu w biurze czekają mapki oraz kolumny liczb z wykonanych pomiarów.