Hydraulika siłowa

l Bernoulli sformułowali prawa na których opiera się współczesna technika hydrauliczna. Pascal odkrył m.in., iż ciśnienie wewnątrz cieczy (płynu) będącej w równowadze, wywołane działaniem sił zewnętrznych (ciśnieniowych) ma wartoś

Hydraulika siłowa

Ruch cieczy

Ruch cieczy jak też i jej przemieszczanie się pod wpływem ciśnienia były wykorzystywane przez człowieka do wykonywania wielu prac zanim jeszcze Blaise Pascal i Daniel Bernoulli sformułowali prawa na których opiera się współczesna technika hydrauliczna. Pascal odkrył m.in., iż ciśnienie wewnątrz cieczy (płynu) będącej w równowadze, wywołane działaniem sił zewnętrznych (ciśnieniowych) ma wartość jednakową we wszystkich punktach cieczy (płynu). W prasie hydraulicznej prawo Pascala jest wykorzystywane do uzyskania zwiększonego parcia, przyłożenie siły do małego tłoka (pompy, znajdującego się w małym cylindrze) przekazuje nacisk poprzez rurę do dużego cylindra, gdzie ciśnienie napiera na wszystkie strony, łącznie z dużym tłokiem (tzw. tłokiem roboczym), który zwielokrotnia przyłożoną siłę (zwielokrotnienie siły równe jest stosunkowi powierzchni tłoka dużego - tzw. tłoka roboczego do powierzchni małego tłoka - pompy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydraulika


Gdzie się montuje siłowniki?

Siłowniki hydrauliczne są rodzajem silnika hydraulicznego i zawsze występują jako cześć systmu hydraulicznego. Do ich napędu stosuje się pompy hydrauliczne tłoczące specjalny olej.

Siłowniki są stosowane w maszynach budowlanych - bardzo często widzi się je w koparkach, dźwigach i innych maszynach specjalistycznych. Mogą być używane w podnośnikach.

W przemyśle stosuje się je w maszynach przemysłowych takich jak chociażby prasy gdzie siłowniki wytwarzają ogromną siłę nacisku - często liczoną nawet w dziesiątkach ton.


Siłownik hydrauliczny

Siłowniki hydrauliczne są bardzo często stosowane w maszynach budowlanych i innych maszynach wymagających bardzo dużych sił.

Siłownik działa wraz z pompą hydrauliczną, która stanowi jego napęd. Pompa hydrauliczna tłoczy olej pod dużym ciśnieniem. Jest on dostarczany do siłownika za pośrednictwem przewodów ciśnieniowych. W tym momencie siłownik rozpoczyna swoją pracę - zależnie od kierunku przepływu płynu - wysuwa lub wsuwa tłok.

Siłowniki hydrauliczne pozwalają na wytworzenie bardzo dużego nacisku - liczonego nawet w tonach.



© 2019 http://tani-nocleg.opole.pl/