Z Wikipedii, geodezja satelitarna
Geodezja satelitarna ? dział geodezji wyższej, zajmujący się wyznaczaniem położenia (pozycji) punktów geodezyjnych i obiektów ruchomych; tworzeniem precyzyjnych globalnych, regionalnych (kontynentalnych), lokalnych przestrzennych sieci geodezyjnych (x, y, z); tworzeniem systemów nawigacyjnych; wyznaczaniem modeli pola grawitacyjnego Ziemi i funkcji tego pola (spłaszczenie Ziemi, kształt geoidy, odchylenia pionu itd.); pomiarem, monitorowaniem i modelowaniem zjawisk geodynamicznych (ruch bieguna, stabilność ruchu obrotowego Ziemi, pływy, ruchy skorupy ziemskiej).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_satelitarna
Dokładne pomiary i tyczenie
Z usług geodety każdy kiedyś skorzysta, oczywiście prawdopodobnie dopiero, gdy zdecydujemy się na kupno jakiejś działki lub będziemy chcieli podzielić nieruchomość. Ponieważ głównym zadaniem geodety jest pomiar nieruchomości, tyczenie budynków i granic terenu. Dobrze jest wiedzieć kiedy jeszcze będziemy potrzebowali geodety, a będzie to w zasadzie zawsze kiedy będzie coś do zmierzenia i opisania na mapce.
Szczególnie geodeta będzie potrzebny przy okazji budowy i przygotowań do budowy jakiegokolwiek budynku. Jednak o tym może kiedy indziej.
Mapa numeryczna w Wikipedii
Mapę numeryczną można utworzyć kilkoma sposobami z użyciem różnych metod pozyskiwania danych geograficznych1:
geodezyjne pomiary bezpośrednie ? po pomiarze terenowym, jego wyniki są wprowadzane do komputera i odpowiednio przetwarzane do postaci mapy numerycznej;
digitalizacja map kreskowych ? polega na przetworzeniu mapy z postaci papierowej do postaci numerycznej z użyciem: digitizera lub skanera. Zeskanowany obraz jest następnie rektyfikowany oraz wektoryzowany na ekranie komputera.
metody fotogrametryczne ? polegają na wykorzystaniu zdjęć lotniczych oraz naziemnych do pozyskiwania danych;
metody teledetekcyjne ? polegają na wykorzystaniu obrazów satelitarnych utworzonych przez specjalne skanery umieszczone na pokładach satelitów.
Niewątpliwą zaletą map numerycznych jest łatwość aktualizacji oraz możliwość natychmiastowej publikacji w trybie online. W przeciwieństwie do mapy analogowej, mapa cyfrowa prezentowana jest w zmiennej skali
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_numeryczna